Mungesa e gjumit, zvogëlon sasinë e spermës me një të tretën

0
66

Problemet e gjumit mund të ulin në mënyrë drastike fertilitetin e burrave të rinj, paralajmërojnë ekspertët. Ata që luftojnë për të fjetur gjatë natës kanë më shumë probleme sesa ata që shijojnë një pushim të shëndoshë.

Numri i spermës ka qenë në akrobaci vitet e fundit mes frikës se fertiliteti mashkullor është duke u dëmtuar nga dieta e varfër dhe stilit të jetesës apo edhe kimikatet në mjedis.

Por puna në Universitetin e Danimarkës jugore sugjeron që modelet moderne të gjumit mund të jenë gjithashtu një faktor, transmeton Telegrafi.

Shkencëtarët ekzaminuan rreth 1.000 burra në fund të adoleshencës apo rreth të 20-ave për të bërë shërbimin ushtarak, por edhe të tjerë pas moshës 30 vjeçare.

Ata të cilët shpesh flinin vonë, zgjoheshin shumë herët apo luftoi për dremitje kanë pasur spermatozoid 25 përqind më të ulët sesa ata të cilët nuk kishin asnjë vështirësi gjatë natës.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here